Застосування пробіотиків в гінекології: як вибрати і як використовувати?

16 July, 2020

Як вибрати гінекологічний пробіотик і як його використовувати?

У піхві здорової жінки домінують різні види бактерій Lactobacillus, які належать до молочнокислих бактерій. Вони виконують дуже важливі функції в жіночому організмі, в тому числі захищають від грибків і патогенних бактерій. Якщо в піхві починає відчуватися брак молочнокислих бактерій, серед інших через зниження імунітету розмножуються хвороботворні бактерії. Гінекологічні пробіотики в формі препаратів, які містять бактерії Lactobacillus, допомагають відновити і підтримувати відповідний рівень кислотності піхви, що створює хороші умови для правильної бактеріальної флори в цьому місці.

Чому виникає дисбаланс у складі мікрофлори піхви?

Якісний і кількісний склад мікрофлори піхви не постійний. І може змінитися під впливом багатьох чинників. Він змінюється під час менструального циклу, під час вагітності, використання, серед іншого контрацепції і антибіотиків. Використання контрацепції змінює рН виділень з піхви, і, таким чином, змінює середовище проживання мікроорганізмів. Антибіотики знищують не тільки кишкову мікрофлору, але і ту, яка знаходиться в інтимних зонах.

Надмірна гігієна, тобто підмивання кілька разів на день і використання препаратів, що містять антибактеріальні засоби, стерилізує слизову оболонку і порушує баланс мікрофлори.

Ще один фактор, який змінює мікрофлору піхви – це те, як ви одягаєтеся. Дуже вузькі штани, стрінги, синтетична спідня білизна – причина подразнення шкіри. Таким чином вона стає більш сприйнятливою до грибкових і бактеріальних інфекцій. Люди, які часто змінюють статевих партнерів або регулярно користуються басейном/сауною, також більш сприйнятливі до інтимних інфекцій, особливо коли у них знижений імунітет.

Іншим фактором є неправильне харчування. Надлишок обробленої хімікатами їжі, м’яса, цукру, алкоголю, нестача свіжих овочів і фруктів порушують баланс між хорошими мікробами і кишковими патогенами. Турбота про здорову дієту – це хороше травлення, і також запобігання зростанню дріжджової інфекції, тобто створення гарного імунітету. Здорова дієта є одним з факторів, що впливають на підтримання балансу мікрофлори і в інтимних зонах.

Коли варто звернутися до гінекологічних пробіотиків?

Українські та зарубіжні гінекологи рекомендують використовувати оральні гінекологічні пробіотики при рецидивуючих бактеріальних і грибкових інфекціях сечостатевої системи, а також для профілактики. Пробіотики допомагають запобігати повторюваним інтимним інфекціям протягом тривалого часу.

Роль гінекологічних пробіотиків полягає у відновленні і підтримці відповідного рівня вагінальної кислотності. Завдяки цьому бактерії роду Lactobacillus, що зустрічаються в природі, зможуть розмножуватися і захищати як вагінальний епітелій, так і нижній сечовий тракт від розвитку бактерій і патогенних грибів.

Чи можна приймати гінекологічні пробіотики під час вагітності або під час менструації?

Гінекологічні пробіотики безпечні для вагітних. Тому їх можна рекомендувати вагітним жінкам з рецидивуючим запаленням піхви. Кількість досліджень, що вказують на зв’язок між використанням пробіотиків і зниженням ризику передчасних пологів, збільшується. Жінки з дефіцитом бактерій Lactobacillus в піхві в першому триместрі вагітності мали в кілька разів вищий ризик передчасного переривання вагітності.

Під час менструації, коли рівні естрогену знижуються, рН піхви збільшується, що сприяє розвитку запалення не тільки піхви, але і сечовивідних шляхів. Пероральні препарати добре працюють в цій ситуації, тому що немає сенсу використовувати вагінальні препарати під час кровотечі.

Яким критеріям має відповідати гінекологічний пробіотик?

Гінекологічний пробіотик повинен мати ефекти, підтверджені клінічними випробуваннями. Його ефективність буде залежати від того, чи відповідають бактеріальні штами, що містяться в ньому, природній бактеріальній флорі піхви і, таким чином, мають сильну спорідненість до вагінального епітелію.

Він повинен включати Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus і деякі інші. Кількість пробіотичних бактерій в одній дозі пробіотика дуже важлива. Варто вибирати препарати з високою бактеріальним населенням, а не найдешевші. Важливо відзначити, як виробник рекомендує зберігати пробіотик. В принципі, краще зберігати препарат в холодильнику.

Одним з таких пребіотиків і є IsoFresh™ – пробіотик для вагінального балансу. Він відновить природне середовище піхви, допоможе позбутися від вагінального дисбіозу, збільшить число лактобактерій. Уже тисячі українських жінок оцінили результат після прийому препарату IsoFresh™.