Що таке ХГЧ і як його рівень змінюється при вагітності?

18 March, 2020

У перші тижні вагітності жінка часто буває не впевнена в тому, що зачаття точно відбулося. Розвіяти сумніви допоможе аналіз на вміст в організмі хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЧ). Цей гормон починає вироблятися ворсинками хоріона через кілька днів після зачаття. Саме він забезпечує правильний розвиток ледь зародилася нового життя і свідчить про наявність вагітності.

Аналіз на ХГЧ: кращий метод виявлення вагітності

Невелика кількість ХГЧ присутній і у невагітних жінок. У нормі поза вагітністю його рівень становить 5 мЕд/мл. різке і динамічне збільшення його концентрації вказує на зростання плодового яйця.

У перші дні вагітності кожні два дні рівень гормону в крові подвоюється. У сечі він з’являється через кілька тижнів, тому самий достовірний метод визначення вагітності – аналіз крові на ХГЧ. Краще його здати двічі з інтервалом в 3-4 дня і подивитися, чи зростає його рівень. І якщо так, то можна не сумніватися в доконаному зачатті.

Як роблять аналіз на хоріонічний гонадотропін

Щоб дізнатися, підвищився чи рівень ХГЧ, можна здати аналіз крові в лабораторії або використовувати аптечний тест на вагітність, який виявляє наявність гормону в сечі.

Лабораторний аналіз крові

Підвищення рівня ХГЧ в крові – найраніший індикатор вагітності. Крім того, за його рівнем можна судити про правильність розвитку плода. Зазвичай лікарі призначають його приблизно на 12-й і на 19-й тижнях вагітності.

Щоб підтвердити або спростувати факт майбутнього материнства, аналіз крові на ХГЧ можна здати вже через 10 днів після передбачуваного зачаття. У перші 3 місяці рівень цього гормону безперервно збільшується і досягає своєї вищої точки до 11-му тижні.

Хоріонічний гонадотропін необхідний жовтому тілу яєчника для вироблення естрогенів і прогестерону в потрібному для збереження і розвитку плодового яйця кількості. До кінця 3-го місяця вагітності в матці вже утворюється плацента, яка виробляє ці гормони сама, і в жовтому тілі більше немає потреби. Тому в нормі, починаючи з цього терміну, рівень ХГЧ починає різко знижуватися. Кров для аналізу беруть з вени натщесерце. Щоб отримати найбільш достовірний результат, важливо дотримуватися наступних правил:

  • Напередодні аналізу виключити з раціону смажені і жирні страви.
  • Вночі перед дослідженням добре виспатися і відпочити.
  • Перед аналізом постаратися уникати стресів, хвилювань, фізичних навантажень.
  • Якщо жінка приймає будь-які лікарські препарати, то лікар повинен про це знати.

Самостійне визначення вагітності за допомогою тестів

Зазвичай жінка, підозрюючи, що завагітніла, проводить тест на ХГЧ самостійно. Прилади для визначення рівня хоріонічного гонадотропіну в сечі продаються сьогодні у всіх аптеках, вони доступні, недорогі і прості у використанні. Більшість тестів здатні визначити вагітність з першого дня затримки місячних. А деякі особливо чутливі – навіть за 5 днів до неї.

тести на ХГЧ за способом застосування діляться на кілька типів:

  • струменеві;
  • планшетні;
  • тест-смужки.

До них додається інструкція, яка детально пояснює, як робити аналіз і як інтерпретувати його результати.

можливі помилки

Рідко, але буває, що домашній тест на ХГЧ дає недостовірну відповідь. Йдеться про хибнопозитивний результат, коли він показує високий рівень гормону, але жінка не вагітна. Або, навпаки, помилково негативні, коли тест не «бачить» гонадотропін, але вагітність є.

Хибнопозитивний результат можливий при наступних ситуаціях:

  • наявності в матці онкологічного процесу;
  • прийомі ХГЧ-містять гормональних засобів;
  • менше двох тижнів після аборту або вагітності, що завмерла .

Іноді причиною підвищення ХГЧ буває позаматкова вагітність, яка може становити серйозну небезпеку для здоров’я жінки. Тому потрібно спостерігати за динамікою гонадотропіну.

Помилковий негативний результат найчастіше буває, якщо тест на ХГЧ роблять в занадто ранні терміни, коли ембріон ще не закріпився в матці. У цьому випадку підвищення рівня гонадотропіну ще незначно.