Лабораторна діагностика раку простати

16 October, 2020

На частку раку простати припадає близько 12% всіх онкологічних захворювань у чоловіків старше 50 років. Як правило, пухлина в передміхуровій залозі починає розвиватися під час вікових ендокринних змін в організмі, коли поступово згасає статева функція.

Природа захворювання

В етіології хвороби найбільш значущу роль відіграє порушення гормонального балансу в організмі. Науці відомо, що на рак простати ніколи не хворіли чоловіки, яким до набрання дітородного віку були видалені яєчка (статеві залози).

Для розвитку онкологічного процесу мають значення і зовнішні канцерогенні фактори. Так, на рак частіше хворіють ті, хто піддавався впливу на організм кадмію. Не варто також ігнорувати спадкову схильність і багаторазово перенесені важкі вірусні інфекції.

Для профілактики хвороб чоловічої сечостатевої сфери необхідно вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися і приймати вітамінні препарати. Підтримати передміхурову залозу може фітопрепарат Простат Голд Комплекс, створений компанією babystart для чоловіків, у яких є проблеми з простатою.

Що таке рак простати і які його перші ознаки

Ракова пухлина (зазвичай це аденокарцинома) являє собою один або кілька щільних вогнищ в передміхуровій залозі. Вона може рости у вигляді незалежних один від одного вузлів, що у міру зростання об’єднуються в єдиний конгломерат. У різних частинах простати неоплазія може мати власну структуру.

Нерідко пухлина щільним кільцем стискає уретру і тисне на нижні відділи сечоводів. Вона може проростати в сусідні органи (міхурну шийку, сіменні бульбашки та ін.). Через це у людини з’являються проблеми з сечовипусканням, розвивається патологічне розширення сечоводу і навіть ниркової балії. Але рак простати може і не поширюватися на навколишні тканини.

Лабораторні показники

У результатах лабораторних досліджень у пацієнта немає ніяких специфічних особливостей. Однак у приблизно 20% хворих в крові виявляються деякі зміни:

  • Збільшена ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів).
  • Високий лейкоцитоз.
  • Низький гемоглобін. Анемія особливо виражена за великої метастазуючої пухлини.
  • На запущених стадіях – підвищений рівень ферменту кислої фосфатази.

Аналіз сечі виявляє лейкоцитурію і знижену функцію нирок.

Що потрібно знати про простатоспецифічний антиген (ПСА)

У 80-х роках минулого століття був відкритий найбільш ефективний маркер злоякісного процесу в передміхуровій залозі. Оскільки дана речовина продукується клітинами як здорового, так і злоякісно зміненого епітелію цього органу, її назвали простатоспеціфічним антигеном. У нормі вміст ПСА в сироватці крові здорового чоловіка складає 2,5-4,4 нг/мл. Цей показник з віком збільшується.

Підвищення рівня простатоспеціфічного антигену в зазначеній біологічній рідині абсолютно точно вказує на наявність ракової пухлини в передміхуровій залозі і її метастазів. За допомогою такого маркера можна безпомилково визначити це захворювання, його стадію і тривалість у важких для діагностики та сумнівних випадках. А ще він використовується для контролю стану чоловіків, що проходять курс лікування з приводу аденокарциноми простати, і ефективності застосовуваної терапії.

Вміст ПСА в крові пацієнтів збільшується поетапно і росте разом зі вступом раку передміхурової залози в кожну наступну стадію. Підвищення його рівня передує клінічним проявам прогресуючого онкологічного процесу і майже в 100% випадків захворювання дозволяє передбачити характер його перебігу.

Перед дослідженням крові на ПСА для отримання найбільш достовірних результатів необхідно виключити будь-які маніпуляції в області передміхурової залози: її біопсію, ректальну пальпацію, катетеризацію сечового міхура. Всі ці дії можуть сприяти підвищенню рівня маркера.

Однак слід врахувати, що чутливість методу не завжди дозволяє виявити захворювання на першій стадії або рак, що має прихований перебіг. Близько третини всіх аденокарцином на ранніх етапах розвитку супроводжується рівнем ПСА в крові, що не виходять за межі нормальної роботи.