Як вийти з післяпологової депресії?

12 June, 2020

Післяпологова депресія: коли вона з’являється, як її розпізнати і допомогти

Післяпологова депресія є серйозним захворюванням, і її основні симптоми – це погане самопочуття, апатія, байдужість, плач. Захворювання може призвести до спроб самогубства і навіть бажання заподіяти шкоду дитині.

Діагностика та лікування післяпологової депресії вимагає уваги і гарного догляду.

Післяпологова депресія – як її розпізнати

За оцінками, приблизно 10-15% жінок, що народили в Україні страждають на післяпологову депресію.

Післяпологова депресія, проте, все ще залишається такою, що не сприймається занадто серйозно, вважається перепадом настрою, пов’язаним з гормональними збоями в організмі жінки. Однак цей стан може посилюватися.

Симптоми депресії після пологів можна розділити на чотири категорії, які відносяться до різних сфер людського функціонування. Післяпологова депресія – це захворювання, яке потребує лікування. Найбільш поширені симптоми, видимі для сім’ї та друзів:

  • втрата або підвищення апетиту
  • сонливість, надмірна втома, проблеми зі сном або часті пробудження
  • відсутність інтересу до сексу, іноді болі в животі і мігрені
  • смуток, поганий настрій, дратівливість, сльози, втрата радості життя, нездатність відчувати задоволення, депресія
  • почуття безглуздості в житті, апатія, пасивність, небажання діяти і приймати рішення
  • песимістичне мислення, почуття безнадії, відчуття відсутності виходу з ситуації, думки про самогубство, низька самооцінка

Гормональний шторм викликає сильні перепади настрою і переходить в крайності. Молода мати може посміхатися і здаватися щасливою, і різко вона впадає в незрозумілу апатію і плач.

Післяпологова депресія не проявляється відразу після пологів і, як правило, з’являється приблизно через рік після народження дитини і частіше вражає жінок, які народжували шляхом кесаревого розтину.

Як лікувати і допомагати жінці, яка страждає на післяпологову депресію?

Легкі форми післяпологової депресії можуть пройти через кілька місяців, у той час як важкі або лікувалися можуть перетворитися в глибокий розлад і тривати роками.

Варто пам’ятати, що кожен тип депресії є смертельним захворюванням через часті суїцидальні наміри. З цієї причини не можна недооцінювати будь-які симптоми або відмовитися від відповідної терапії.

Як запобігти післяпологовій депресії

Натяки на депресію можна побачити вже під час вагітності і навіть раніше. Якщо жінка за собою помічала схильність турбуватися, реагувати на депресію і апатію, можна очікувати, що переживання таких стресових моментів, як вагітність, пологи і догляд за новонародженою дитиною, може (але не обов’язково) посилювати ці неприємні стани. Крім того, гормональні зміни і необхідність адаптації до нової ситуації не полегшують завдання.

Важливо, щоб кожен, навіть непомітний сигнал, був об’єктом уваги як жінок, так і близьких. Якщо під час вагітності з’являються тривожні думки і ідеї, переважають неприємні почуття, тоді варто стежити за своїм станом і при необхідності шукати відповідну підтримку.

Швидке втручання може запобігти розвитку захворювання.

Післяпологова депресія: лікування, психотерапія

Нелегко встановити чітку межу, коли стан депресії після пологів настільки серйозний, що вимагає лікування. При наявності тривожних сигналів завжди варто проконсультуватися з психологом або психіатром, і, якщо це неможливо, повідомте свого сімейного лікаря про проблеми.

Найбезпечніший метод лікування депресії – психотерапія, і саме ця форма допомоги, в першу чергу, пропонується молодій мамі. Мета цього методу – послабити руйнівні думки, змінити невірні переконання і направити всі сили, щоб краще справлятися з труднощами. Це дозволяє вам краще зрозуміти себе і свої проблеми, тому це дуже ефективний метод, який дає тривалі результати. На жаль, психотерапія – це процес, який триває довго тому якщо у вас важка форма депресії, ваш лікар може запропонувати лікарську терапію. Приймаючи рішення про прийом ліків призначених лікарем, жінка з великою ймовірністю налагодить тісний зв’язок з дитиною і повернеться до нормального життя.

Післяпологова депресія – як допомогти хворій людині

Підтримка з боку близьких людей є неоціненною формою допомоги людям з післяпологовою депресією. Вони можуть допомогти на самих різних рівнях, починаючи від участі в догляді за дітьми.

Надайте жінці більше часу для себе і можливість задовольнити нехай тільки основні потреби, такі як сон, відпочинок і харчування. Коли відповідальна людина піклується про дитину, мати може піклуватися про себе без докорів сумління, що вона нехтує дитиною.

Інша форма допомоги – це, звичайно, уважно вислуховувати молоду маму, демонструвати підтримку і, перш за все, прийняття. Для цього варто утриматися від хороших порад, моралізувати чи оцінювати її поведінку.

Ви повинні помітити емоції матері і розповісти про свої спостереження. Почуття, що хтось розуміє і не засуджує, саме по собі приносить полегшення. Однак потрібно знати, що показ підтримки і догляду за дитиною, хоча і дуже корисний, може виявитися недостатнім і ніколи не замінить професійної допомоги.

Варто поговорити відкрито і запропонувати зустріч з психотерапевтом або психіатром. Вони професійно оцінять глибину проблеми і запропонують кращу і найбільш безпечну форму лікування.

Попередження! Наведені вище поради є лише припущенням і не можуть замінити відвідування фахівця. Пам’ятайте, що в разі проблем зі здоров’ям обов’язково зверніться до лікаря!