Як розрахувати фертильні дні при нерегулярних менструаціях

26 March, 2021

Розрахувати фертильні дні при нерегулярному циклі не так просто, як при звичайному циклі. Тому аркуша паперу, ручки і календаря недостатньо. Ви повинні звернутися до технологій, тестів і доступних пристроїв.

Розрахунок фертильних днів з нерегулярними менструаціями корисний як коли ви намагаєтеся зачати дитину, так і коли не хочете завагітніти. Всі методи розрахунку фертильних днів з нерегулярним циклом слід розглядати як орієнтовні для дати овуляції і часу, коли жінка може завагітніти. Найефективніший спосіб визначення фертильних днів – стежити за овуляцією.

Який метод вибрати – думка гінеколога

Визначення фертильних днів при нерегулярних циклах: моніторинг овуляції

Моніторинг овуляції дозволяє:

  • визначити фертильні дні навіть при нерегулярних менструаціях;
  • вказати день виходу зрілої яйцеклітини з яєчника.

Спостереження за овуляцією проводиться вагінальним ультразвуковим апаратом, на початку циклу.

Під час наступних відвідувань в призначені терміни лікар спостерігає, серед іншого, за зростанням фолікула. Моніторинг овуляції зазвичай складається з трьох або чотирьох тестів, які проводяться протягом одного циклу. Однак у жінок з нерегулярними циклами ця цифра може доходити до восьми або десяти.

Ультразвукове дослідження дозволяє точно відстежити зростання фолікула, оцінити його розмір і визначити овуляцію. На оцінку не впливають тривалість циклу, ліки, що приймаються пацієнтом, або супутні гормональні порушення.

Тест на овуляцію

Тест на овуляцію вимірює рівень лютеїнізуючого гормону, який підвищується безпосередньо перед самим родючим днем циклу. Позитивний результат тесту означає, що у вас буде овуляція протягом наступних 24-36 годин. Саме в цей період найбільша ймовірність настання вагітності.

Щоб тест на овуляцію був ефективним, варто:

  • повторювати їх в один і той же час дня (але не з першої ранкової сечі),
  • відслідковувати дати, час і результати тестів.

Вимірювання температури під час циклу

Щоб визначити ваші фертильні дні, вам слід вимірювати температуру спокою:

  • після як мінімум тригодинного відпочинку;
  • не встаючи з ліжка;
  • завжди в один і той же час.

Виберіть місце вимірювання:

  • рот;
  • піхву;
  • анус.

Важливий момент! Не міняйте місце вимірювання в рамках даного менструального циклу. На базальну температуру тіла впливає рівень прогестерону в крові. У преовуляторній фазі (до початку фертильних днів) рівень прогестерону низький, тому температура вашого тіла невисока.

Рівень прогестерону починає підвищуватися за кілька днів до овуляції, потім ви також помітите підвищення температури тіла – мінімум на 0,2 градуса за Цельсієм – дві лінії на термометрі. Підвищена температура зберігається протягом фази жовтого тіла (після овуляції розірваний фолікул перетворюється в жовте тіло) – температура знову падає в кінці циклу на початку наступної менструації.

Думка гінеколога: Метод працює тільки в тому випадку, якщо немає інфекції, порушень щитовидної залози, стресу, а тест проводиться перед тим, як встати з ліжка. Для вимірювання температури рекомендується використовувати точний термометр.

Онлайн-калькулятор фертильних днів

Ви можете розрахувати свої фертильні дні за допомогою калькулятора овуляції доступного в Інтернеті. Цей метод буде працювати, якщо у вас регулярні цикли і ви знаєте, скільки приблизно днів. Просто відзначте, коли був перший день вашого циклу, і інструмент покаже вам, коли наступають фертильні і безплідні дні, коли у вас найбільше шансів на запліднення.

Думка гінеколога: Це зручний метод, яким ви можете підтримати себе при плануванні вагітності. Це працює для здорової жінки, у якої регулярний менструальний цикл.

Розрахунок фертильних днів за календарем

Пік фертильності настає, коли відбувається овуляція. Протягом наступних 24 годин у вас більше шансів на запліднення. Точно визначити цей час складно, тому передбачається, що овуляція настає за 14 днів до наступного циклу. Якщо у вас цикл 28 днів, ваш пік фертильності буде точно посередині, тобто на 14-15 день циклу. З іншого боку, якщо ваш цикл триває 31 день, овуляція не відбудеться до 17 дня.

Дні фертильності трохи округлені, оскільки сперма може чекати яйцеклітину (навіть 3-5 днів!). Ви повинні припустити, що у вас приблизно 11 фертильних днів в кожному циклі: 6 днів до і 4 дні після овуляції.

Якщо ви бажаєте настання вагітності – препарат FertilWoman® Plus саме для вас! Це комплекс вітамінів і мінералів, спеціально розроблений для поліпшення фертильності у жінок.