Хіміотерапія за раку простати

16 October, 2020

Оскільки пухлинні утворення мають прискорений метаболізм речовин і високу чутливість до зовнішніх впливів, їх хімічне лікування викликає гальмування або повне припинення розвитку раку простати. Передміхуровою залозою виробляється особлива речовина – простат-специфічний антиген (ПСА), який розріджує насінну рідину і в невеликій кількості проникає в кров чоловіка. Стрімке підвищення його вмісту в крові (на 0,75 нг/мг за рік) свідчить про злоякісні зміни в тканинах простати.

Коли призначається

Показаннями до хімієтерапії служать наступні ситуації:

  • лікування 3 і 4 стадій раку простати, якщо гормональні препарати, що застосовувалися раніше, не принесли очікуваного ефекту;
  • метастазування карциноми передміхурової залози в інші органи і тканини;
  • підготовка хворого до простатектомії з метою зменшення обсягу хірургічного втручання;
  • профілактика рецидиву захворювання після радикальної операції з видалення простати, спрямована на запобігання появи метастазів в кістках.

На початкових етапах онкологічного процесу хімієтерапевтичне лікування не застосовується, оскільки дія протипухлинних препаратів направлена на клітини, що стрімко діляться. Такими вони стають лише на пізніх стадіях хвороби.

Способи застосування

Кожному хворому підбирається лікарем індивідуальна схема лікування, призначається тривалість хімієтерапії і дозування препаратів з урахуванням стадії і поширеності злоякісного пухлинного процесу в передміхуровій залозі, наявності метастазів. При гарній переносимості використовуваного медикаменту пацієнт проходить цикл з 3-10 курсів хімієтерапії.

Між етапами лікування роблять перерви, що дозволяють організму позбавитися від шкідливої дії хімічних речовин і відновити сили. Тривалість пауз повинна бути не менше 7 днів, але не довше місяця. При необхідності призначається комбінація з декількох препаратів. У перервах між етапами лікування і після хімієтерапії хворий повинен приймати вітаміни. Відмінну підтримку простаті та іншим сечостатевим органам чоловіка в ці періоди нададуть препарати ФертілМен® Плюс і Простат Голд Комплекс від компанії babystart.

Хімічні засоби

Для хімієтерапії за раку простати застосовують ліки-цитостатики групи таксанів спільно з Преднізоном або Преднізолоном. Прийом гормонального препарату починають за добу до початку курсу і закінчують одночасно з ним. Гормони застосовуються як у вигляді ін’єкцій, так і всередину (в таблетках).

Ліки (цитостатики), що зупиняють ділення ракових клітин, вводяться хворому внутрішньовенно за допомогою крапельної системи.

Найкраще допомагають боротися зі злоякісною пухлиною такі препарати:

  1. Доцетаксел – найпопулярніший протипухлинний засіб. Препарат отримують методом хімічного синтезу з природного матеріалу – голок європейського тиса. Можливо його спільне застосування з Джевтаною. Хімієтерапія доцетаксела збільшує тривалість і якість життя хворого після видалення новоутворень передміхурової залози хірургічним шляхом.
  2. Паклітаксел. Цей препарат, як і попередній, має рослинне походження і являє собою алкалоїд, отриманий синтетичним або напівсинтетичним способом з кори тисового дерева. Паралізує злоякісні клітини, викликаючи їх загибель.
  3. Джевтана призначається на останніх стадіях онкологічного процесу в передміхуровій залозі, коли хімієпрепарати рослинного походження, які застосовувалися раніше, виявилися безсилими. Активна речовина цього медикаменту (кабазитаксел) згубно діє на розподіл і ріст пухлинних клітин. Використання Джевтани на 35% зменшує ймовірність смерті пацієнта від раку. Препарат має виражений терапевтичний ефект, усуваючи симптоми захворювання, проте може викликати алергічну реакцію, відчуття повзання мурашок у кінцівках, поколювання.

Ефективність проведеної хімієтерапії оцінюють за динамікою ПСА і розміром новоутворення. Якщо препарат, що застосовується, не виправдовує очікувань і не приносить позитивного ефекту, його замінюють іншим.