Чи можна літати на літаку на початку вагітності?

13 May, 2020

Іноді буває так, що жінка дізнається про те, що вагітна, незадовго до захоплюючої подорожі або довгоочікуваного відпочинку. Цій звістці вона, звичайно ж, буде рада, але тут виникають сумніви. Адже зовсім скоро належить переліт на літаку. А раптом це якимось чином відіб’ється на стані нового життя, що зародилася або самої новоспеченої вагітної? Може бути, варто відмовитися від авіаподорожі?

Чи небезпечні подорожі по повітрю в першому триместрі

Як правило, напередодні перельоту жінка йде до лікаря, щоб точно дізнатися відповідь на своє питання – чи можна їй зараз подорожувати літаком і не виникнуть які-небудь ускладнення. Загалом, це правильний вчинок, але, на жаль, на сьогодні у медиків в усьому світі немає єдиної думки з цього приводу. Дослідження, які показують взаємозв’язок між частотою розвитку патологій у новонароджених, передчасних пологів у матерів і перельотами на початку вагітності, провести досить проблематично.

Однак більшість фахівців все ж схиляється до того, щоб заборонити авіаперельоти в першому триместрі, оскільки тут все ж присутній деякий ризик для самої жінки і її майбутньої дитини. Адже цей період – найвідповідальніший і досить важкий, і ось чому:

  • Багато майбутніх мам на початку вагітності страждають токсикозом. А зони турбулентності, тряска і повітряні ями під час польоту можуть викликати нудоту навіть у звичайної людини. Що тоді говорити про вагітну жінку?
  • У перші тижні терміну існує підвищений ризик втрати або загибелі плоду. Особливо, якщо у жінки не все благополучно зі здоров’ям або вагітність з самого початку протікає з загрозою переривання.
  • Саме в першому триместрі йде активне формування всіх життєво важливих органів і систем плода, і негативний вплив на матір може спровокувати вроджені вади розвитку у дитини.

Всі ці фактори переліт на літаку може лише погіршити. Тому нормальний перебіг вагітності після перенесеного повітряної подорожі ставиться під питання. Лікарі це пояснюють тим, що, по-перше, під час багатогодинного польоту жінці, швидше за все, доведеться довго сидіти в тісному кріслі в одному положенні, без можливості розім’яти ноги. А у майбутніх матерів є схильність до утворення тромбів. Ризик розвитку закупорки глибоких вен нижніх кінцівок при вагітності підвищується в п’ять разів.

По-друге, якщо вагітна жінка страждає недокрів’ям, то повітряні подорожі їй однозначно протипоказані. Річ у тому, що на великій висоті в салоні літака завжди мало кисню. І навіть незначна гіпоксія може стати для плода фатальною.

А по-третє, під час зльоту і посадки людський організм піддається значному стресу через перепади тиску. Це теж може негативно відбитися на стані вагітної жінки.

Якщо все ж летіти

Найчастіше лікарі не рекомендують вагітним жінкам перельоти без особливих на те причин навіть на невеликих термінах. Але не можна повністю виключити життєві ситуації, коли летіти все ж необхідно. Якщо має бути недовгий переліт (до 5 годин), а вагітність протікає без відхилень і жінка добре себе почуває, то подорож по повітрю на ранніх термінах допустима. При найменших ознаках нездужання від польоту все ж краще відмовитися.

Якщо летіти потрібно, а протипоказань у вас немає, то прийміть всі можливі заходи для того, щоб благополучно перенести подорож. Бажано завчасно зміцнити свій організм, повноцінно харчуючись і приймаючи вітамінно-мінеральний комплекс. Підійде для цього і препарат IsoFresh ™, який реалізує компанія Babystart. З 17 березня і до кінця карантину Babystart організувала безкоштовну доставку по Україні кур’єром своїх товарів.

По можливості купіть квиток в бізнес-клас – там вам буде набагато комфортніше. Якщо ж не вдалося і залишився тільки економ, то беріть місце в першому ряду. Там більше повітря і є куди витягнути ноги. Візьміть в дорогу подушку, щоб підкласти під спину або під голову.

Одягніть в літак зручний просторий одяг і взуття, що легко знімається. Під час польоту намагайтеся робити обертові рухи стопами, згинати й розгинати коліна, щоб кров не застоювалася в ногах.