Різниця між фертильністю та овуляцією

29 August, 2022

Одним із найпопулярніших методів планування вагітності є календарний, нерозривно пов’язаний з поняттям овуляції. Часто жінки плутають овуляцію із поняттям фертильності. Хоча вони справді взаємопов’язані, але означають дещо різні стани.

Що таке фертильність?

Під фертильністю мається на увазі здатність жінки до запліднення, вдалого виношування плода та народження немовляти. В організмі жінки від народження закладено близько мільйона яйцеклітин. До підліткового віку їхня кількість зменшується до 400 тисяч. Важлива відмінність від чоловічої фертильності в тому, що яйцеклітини не виробляються в організмі постійно, їхня кількість є постійною і згодом тільки зменшується.

Приблизно після 35 років фертильність різко знижується. Тому, якщо ви плануєте вагітність після цього віку, бажано регулярно перевіряти кількість яйцеклітин та загальний стан органів репродуктивної системи.

На зниження фертильності впливає не лише вік, а й інші фактори:

 • порушення у будові статевих органів;
 • порушення овуляторного циклу;
 • захворювання органів репродуктивної системи — ендометріоз, міома матки.

Різниця між фертильністю та овуляцією

Також на рівень фертильності може впливати психологічний стан — хронічний стрес може знижувати шанси жінки завагітніти та успішно виносити дитину.

Що таке овуляція та як її визначити?

Під терміном «овуляція» розуміють стан, коли яйцеклітина виходить із яєчника і готова до запліднення. Якщо в цей період у матку потрапляє сперматозоїд, шанси на зачаття швидко зростають. Вагітність можлива, якщо статевий зв’язок відбувся від 1 до 4 діб до овуляції або наступного дня після неї.

Найпростіший метод визначення овуляції — календарний, але підходить він жінкам із регулярним менструальним циклом. Якщо брати за основу ідеальний цикл (28 днів), то овуляція припадатиме на 14 день.

Також овуляцію можна визначити методом спостереження — набрякають груди, внизу живота з’являється біль, що злегка тягне, збільшується кількість виділень, вони стають в’язкими і прозорими.

Якщо підсумувати, овуляція — це готовність яйцеклітини до запліднення, а фертильність — сукупність факторів, що визначають кількість та якість яйцеклітин.

Деякі жінки скаржаться на порушення овуляторного циклу, що значно знижує шанси бажаної вагітності. Серед факторів, які можуть порушити овуляторний цикл:

 • порушення гормонального фону;
 • відхилення від норми маси тіла (надмірна або надто мала вага);
 • надмірні фізичні навантаження;
 • сильний стрес;
 • раннє виснаження яєчників.

Овуляція може бути відсутня, навіть якщо зберігається менструальний цикл. Для точності спостережень можна використовувати аптечний тест для овуляції.

Для покращення фертильності

Комплексна терапія для підвищення фертильності

Для покращення фертильності важливо визначити її причини — запальні процеси, ендокринні захворювання. На додаток до лікування, яке вам призначить лікар, важливо приймати вітамінний комплекс. З його допомогою можна покращити роботу репродуктивної системи. Один із таких препаратів — FertilWoman Plus, розроблений британськими репродуктологами.

До складу препарату входять:

 • L-Аргінін — покращує циркуляцію крові в репродуктивних органах, сприяє нормальному розвитку ендометрію та створює умови для імплантації плодового яйця. Покращує вироблення цервікального слизу.
 • Інозитол підвищує якість яйцеклітин, підвищує кількість повноцінних овуляторних циклів.
 • Поєднання L-карнітину та коензиму Q10 покращують енергетичний баланс клітин органів репродуктивної системи.
 • Комбінація лютеїну, фолієвої кислоти та вітаміну В12 створює умови для нормального розвитку плода.

Комплекс рекомендований при плануванні вагітності, підготовці до підготовчих репродуктивних технологій.